Zarządzanie kosztami i efektywnością produkcji
Opis
Szkolenie oparte jest na praktycznych doświadczeniach z kilkudziesięciu wdrożeń nowoczesnych rachunków kosztów ZPRK/ABC/GPK w przedsiębiorstwach produkcyjnych z różnych sektorów, w szczególności takich jak produkcja spożywcza, meblarska, motoryzacyjna, produkcja wyrobów metalowych oraz z tworzyw sztucznych, produkcja oraz montaż podzespołów i urządzeń elektronicznych.
Podczas szkolenia poruszane są tematy związane zarówno z projektowaniem i wdrażaniem nowoczesnych rachunków kosztów w obszarze produkcji, kalkulacją kosztu wytworzenia produktów, ewidencją kosztów bezpośrednich produkcji, kalkulacją i rozliczaniem kosztów pośrednich, ewidencją operacji produkcyjnych, jak i wykorzystaniem informacji dostarczanych przez rachunek kosztów do zarządzania efektywnością funkcjonowania wydziałów produkcyjnych.
Główną częścią szkolenia jest praktyczny case study „Zasobowo-procesowy rachunek kosztów przedsiębiorstwa produkcyjnego”. Podczas tego ćwiczenia uczestnicy podzieleni na zespoły projektują zaawansowany, przyczynowo skutkowy rachunek kosztów firmy produkcyjnej. Omawiane są zasady wyodrębniania centrów kosztów zasobów (maszyn, linii produkcyjnych, budynków, zespołów pracowniczych), działań oraz finalnych i pośrednich obiektów kosztowych. Na praktycznych przykładach wyjaśniana oraz projektowana jest metoda kalkulowania kosztu wytworzenia produktów, wyodrębniania kosztów niewykorzystanych zdolności produkcyjnych, rozliczania kosztów wydziałów pomocniczych.
Ćwiczenie to w doskonały sposób pozwala zrozumieć ideę funkcjonowania najbardziej zaawansowanego rachunku kosztów oraz potencjał informacji menedżerskich, jaki jest on w stanie dostarczyć przedsiębiorstwom produkcyjnym.
Znajomość rekomendowanych na świecie koncepcji rachunków kosztów pozwoli uczestnikom tego szkolenia w sposób praktyczny i samodzielny projektować, wdrażać i rozwijać nowoczesne rachunki kosztów w obszarze produkcji we własnych przedsiębiorstwach.
Szkolenie adresowane jest do:
1. Jakich informacji dostarcza nowoczesny rachunek kosztów produkcji w porównaniuOferowane szkolenie dostarcza odpowiedzi na pytania:
z informacjami, jakie generuje tradycyjny rachunek kosztów?
2. Jak prawidłowo ewidencjonowane powinny być koszty zasobów produkcyjnych (centrów kosztów zasobów) i jak to wpływa na poprawną kalkulację kosztów działań/procesów wytwórczych, produktów, grup produktowych?
3. Jakie są warianty kalkulowania technicznego kosztu wytworzenia produktów i których z nich jest rekomendowany?
4. W jaki sposób kalkulować koszty niewykorzystanych mocy produkcyjnych zgodnie z wytycznymi Ustawy o rachunkowości oraz Międzynarodowych Standardów Sprawozdawczości Finansowej?
5. Jak uwzględniać koszty wydziałów pomocniczych, takich jak utrzymanie ruchu, w koszcie wytworzenia produktu?
6. Jakie informacje z obszaru kosztów i efektywności są poszukiwane przez menedżerów produkcji? Jaka powinna być ich forma prezentacji?
7. Od jakich zmian, w obecnym rachunku kosztów wytworzenia produktów, zacząć chcąc wykorzystać potencjał zasobowo-procesowego rachunku kosztów?
1. Samodzielnego projektowania i wdrażania nowoczesnych rachunków kosztów, takich jak: 2. Projektowania Centrów Kosztów Zasobów jako podstawy do wykonywania zaawansowanej kalkulacji kosztówCelem szkolenia jest przekazanie uczestnikom praktycznych umiejętności i wiedzy z zakresu :
3. Kalkulowania kosztu wytworzenia produktów
4. Wyodrębniania kosztów niewykorzystanych zdolności produkcyjnych
5. Rozliczania kosztów wydziałów bezpośrednio i pośrednio produkcyjnych
6. Ewidencji informacji kosztowych oraz operacyjnych w obszarze produkcji
7. Prezentowania informacji wspierających zarządzanie efektywnością produkcji
8. Realizacji wdrożeń najnowszych koncepcji rachunku kosztów w dużych i średnich polskich firmach